Агава американська

Агава американська
Родина: Холодкові (Asparagaceae)
Agave americana

Агава американська (Agave americana;агава американская) - багаторічна трав'яниста рослина родини агавових. Стебло укорочене, біля основи має розетку видовжених м'ясистих листків з шипуватим краєм. Квітки двостатеві, зеленаво-жовті, на високому квітконосі, в багатоквітковій волоті. Плід — коробочка. Цвіте на 15—30 році життя, після чого вся надземна частина відмирає, а з кореневища утворюються нові пагони.

Поширення Агави американської. Батьківщина — Південна Америка. На теренах колишнього СРСР вирощують як кімнатну та оранжерейну декоративну рослину, а на Кримському та Кавказькому узбережжях Чорного моря — у відкритому ґрунті.

Сировина. Використовують листя, сік і порошок з висушеного листя.

Рослина неофіцінальна.

Хімічний склад. Листки містять стероїдні сапоніни. Серцевина нижньої частини квітконоса багата на цукри.


Фармакологічні властивості і використання Агави американської.

За фармакологічною дією Агава американська схожа на алое деревовидне, її використовують як знезаражуючий, протизапальний, болетамувальний, жарознижувальний та відхаркувальний засіб. Цілі листки, попередньо очищені від шкірки, прикладають до ран і наривів, використовують при ішіасі, ревматизмі та інших захворюваннях суглобів. Свіжий сік, настій або порошок рекомендують при захворюваннях легень, шлунково-кишкового тракту (гастрити, коліти), при захворюваннях печінки, при жовтяниці. Лікарські форми і застосування. Свіжий сік п'ють по 20 крапель на столову ложку води тричі на день до їди. Настій подрібненого свіжого листя (50 г на 1 склянку води кімнатної температури, настоюють 6 годин, проціджують) приймають по 1 столовій ложці тричі на день до їди. Порошок з листя вживають по 0,2—0,5 г тричі на день до іди. При шлункових хворобах (особливо при диспепсії) суміш 1—5 чайних ложечок соку агави і 1 столової ложки відвару полину гіркого розводять у 0,5 л кип'яченої води і п'ють по 1 столовій ложці тричі на день.