Безсмертки однорічні

Безсмертки однорічні
Родина: Айстрові (Asteraceae)
Xeranthemum annuum

БЕЗСМЕРТКИ ОДНОРІЧНІ (сухоцвет однолетний, Xeranthemum annuum) — однорічна трав'яниста притисну-тосіроповстиста рослина родини айстрових (складноцвітих). Стеб­ло прямостояче, розгалужене, 20— 70 см заввишки. Листки чергові, вузьколанцетні, цілісні. Квітки в одиничних кошиках на верхів­ках стебел та гілок. Крайові квітки маточкові, безплідні; сере­динні — трубчасті, двостатеві, плідні. Плід — сім'янка з зубчи­ком з 5 плівок. Цвіте у червні — вересні.

Поширення. Росте на полях, біля доріг, на схилах і відслоненнях у Степу і в Криму, зрідка — на півдні Лісостепу. Заготівля і зберігання. Використо­вують траву, яку збирають під час цвітіння рослини. Сушать під наметом або на горищі з доб­рою вентиляцією. Строк придат­ності — 3 роки. Аптеками сирови­на не відпускається. Хімічний склад. Безсмертки однорічні слабо ви­вчено. Відомо, що рослина міс­тить флавони.

Фармакологічні властивості і ви­користання.
Безсмертки однорічні використовують у народній медицині. Вони мають жовчогінні, кровоспинні та седа­тивні властивості, сприяють під­вищенню секреції шлунка. Безсмертки однорічні використовували при серцевих, шлункових і нервових захворю­ваннях, при холециститі, зубно­му болі, маткових кровотечах, болісних менструаціях. Безсмертки однорічні вико­ристовують як окремо, так і в поєднанні з іншими лікарськими рослинами. Рослина входить до складу мікстури за прописом М. Н. Здренко.

Лікарські форми і застосування. ВНУТРІШНЬО—з суміші трави зві­робою звичайного, деревію звичайно­го, золототисячника малого, Безсмертки однорічні, подорожника великого з корінням по 20 г кожного і трави хвоща польового 10—15 г готують як настій (З столові ложки суміші на 1 л окропу, настоюють 30 хв) і п'ють по півсклянки тричі на день при ви­разковій хворобі шлунка; настій кві­ток Безсмертки однорічної (10—20 г квіток на 2 склянки окропу) по третині склянки тричі на день при маткових і інших кровотечах; настій (15 г трави Безсмертки однорічної і 10 г хвоща польового на 1 л окропу, настоюють 30 хв) по 50 г тричі на день при болісних менструаціях.