Гарбуз

Гарбуз
Родина: Гарбузові (Cucurbitaceae)
Cucurbita

ГАРБУЗ ЗВИЧАЙНИЙ, гарбуз столовий, кабак;тыква обыкновенная — однорічна однодомна трав'яниста сланка рослина родини гарбузо­вих. Стебло шорсткоопушене, ши­пувате, лазяче, з розгалуженими вусиками, 3—10 м завдовжки. Листки великі, серцевидні, шорсткоопушені, 5-лопатеві; лопаті гострі, відокремлені одна від од­ної виразними тупими виїмками. Квітки одностатеві, одиничні, па­зушні; віночок п'ятирозділь­ний, жовтогарячий. Квітконіжки тичинкових квіток тупоп'яти-гранні. Плід ягодоподібний, вели­кий, кулястий або видовжений. Цвіте протягом червня — серпня.

Поширення. Дико росте в тропіч­ній Америці. На Україні вирощу­ють як харчову та кормову куль­тури.

Заготівля і зберігання. В науко­вій медицині використовують на­сіння, в народній — м'якуш плода і плодоніжки. Насіння відпускає­ться аптеками. Заготовляють йо­го із зрілих плодів. Строк при­датності насіння — один рік.

Хімічний склад. Плоди містять цукри (глюкоза, фруктоза, са­хароза), органічні кислоти (пе­реважно яблучна), каротин (до 6 мг% ), аскорбінову (8—20 мг% ), фолієву (14 мкг/100 г), панто-тенову (0,4 мг%) та нікотино- ву (0,5 мг% ) кислоти, віта­мін В6 (0,13 мг%), рибофлавін, тіамін, значну кількість мі­неральних речовин (калій — 170 мг% , залізо — 100, мідь — 180, фтор — 86, цинк — 240 мкг/100 г, кальцій, фосфор). До складу на­сіння входять жирна олія (близько 20 % ), фітостерин кукур­бітол, смолисті речовини, орга­нічні кислоти, вітаміни групи В, аскорбінова кислота.

Фармакологічні властивості і ви­користання. Гарбузове насіння виявляє гельмінтогінну дію і використовується як засіб проти стьожкових і круглих глистів. За активністю воно поступається дріоптерису чоловічому, але має перевагу в тому, що не виявляє токсичного впливу на організм, і тому його можна призначати ді­тям, хворим похилого віку і вагіт­ним. Лікування гарбузовим на­сінням, щоб позбутися стьожко­вих глистів, має свої особли­вості. За 2 дні до його початку необхідно щоранку ставити кліз­му, а напередодні увечері прий­няти сольове проносне. Наступ­ного дня натщесерце вживають приготовлені з гарбузового на­сіння ліки. Перед вживанням насіння очищають від лушпиння, слідкуючи за тим, щоб сіро-зелена шкірочка залишалася на насінні, розтирають у ступці з водою або молоком до утворення кашки, до­дають півсклянки цукру, меду або варення і споживають лежачи протягом двох годин невеличкими порціями (для дорослих потрібно 300 г насіння, дітям віком 3—4 ро­ки — 75 г, дітям 5—7 років — 100 г, 8—10 років — 150 г, 10— 15 років — 200—250 г). Через 3— 4 години після прийому остан­ньої порції приймають проносне, а через півгодини обов'язково ставлять клізму. У поєднанні з ін­шими лікарськими рослинами і конопляним сім'ям гарбузове на­сіння використовується в народ­ній медицині при захворюваннях нирок і сечовивідних шляхів, зокрема, при появі крові в сечі, а також при затримці сечі вна­слідок спазматичних явищ. Вико­ристовують гарбузове насіння і як сечогінний засіб (їдять 2—З склянки насіння за день). М'якуш гарбуза використовують як сечо­гінний, жовчогінний та послаблю­ючий засіб. Вживання м'якуша (сирого по 0,5 кг, вареного або печеного по 1,5—2 кг за день) показане при хронічних запорах, хворобах серця, що супроводять­ся набряками, подагрі, хроніч­них формах пієлонефриту і холе­циститу, при хронічних колітах і ентероколітах у стадії нерізко­го загострення. Сік з м'якуша гарбуза п'ють при блюванні у ва­гітних, він заспокоює, покращує сон. Зовнішньо м'якуш викори­стовують при опіках, для ліку­вання екзем та запальних вогнищ на шкірі, як фітотерапевтичний засіб у косметиці. Відвар гарбу­зових черешків (хвостиків) має діуретичну здатність і рекомен­дується при ниркових та серце­вих захворюваннях з набряками, при гіпертонічній хворобі, пору­шенні обміну речовин. Відваром гарбузових квіток лікують гнійні рани.

Лікарські форми і застосування.

ВНУТРІШНЬО — очищене сире насін­ня з сіро-зеленою шкірочкою для дегельмінтації та профілактики різних стьожкових глистів і як сечогінний засіб (способи застосування і дози у розділі «Фармакологічні влас­ті і використання»); сік м'якуша 1-2 столові ложки три рази на день , сечогінний засіб або по 1 склянці І рази на день при хворобах печінки і нирок; відвар черешків (20 г на 400 мл окропу) по півсклянки 4 рази на день; 1/2 склянки суміші насіння Г. з. і конопляного сім'я, взятих порівну, готують 1,0 емульсію на трьох склянках окропу «(розтирають у ступці і при постійному  перемішуванні доливають окріп, проціджують) і випивають за день рівними порціями; 4 столові ложки суміші гар­бузового насіння (20 г), конопляного г Сім'я (20 г), листя ожини сизої (20 г), і квіток липи серцелистої (20 г}, бузини Г чорної (20 г), ромашки лікарської (10 г), трави звіробою звичайного (20 г) і насіння льону звичайного (20 г) заварюють 0,5 л окропу, настоюють одну 1 годину і випивають за день за 4 при- 1,

ЗОВНІШНЬО — м'якуш накладають на уражені    ділянки    шкіри;     маска    на  обличчя при сухості шкіри