Легенди та міфи про рослини

Україна  — це « тополя в полі, хрущі над вишнями, калина в лузі й у дворі, верба край долини».  На кожному подвір’ї росте кущ калинаи, а біля хати квітнуть чорнобривці,  барвінок, червона рута... Кожна квітка милує око своєю красою, веселить душу та лікує тіло. 

Недарма лікарські рослини України оспівуються у піснях, казках та легендах. З малечку ми знаємо «Казку про барвінок», «Корінці та вершки»,  «Ходить гарбуз по городу»,  «Морквяний вояка». А скільки чудових  прислівій є в  нас: «Де волошки — там хліба трошки». «Не ламайте калину, бо накличете мороз». «У хустині дівчина, як у лузі калина».

А які гарні пісні складені про  дерева та квітки - про чорнобривці, волошки, барвінок, хміль, дубки, сосну.. Найбільш шановані  - верба та калина.  «Без верби і калини нема України», — мовить народна мудрість...

 

Бо калина — споконвічний яскравий символ України, вірна супутниця людини від народження до останніх днів; не було, здається, хатини в Україні, біля якої б вона не кущувала. Жодна рослина не опоетизована так ніжно і трепетно у народних легендах, як калина. У піснях вона — це, перш за все, символ дівочої вроди:

Ой у лузі червона калина,

То ж не калина — молода дівчина.

А які вірші та пісні виконують про калину під час обрядів!

Червона калина

Віконце заступила,

Вийшла дружечка з хати

Цвіт-калину ламати,—

співали під час весільного обряду.
 

 

 Образ смутку, лагідної ніжності, жалю втілено літературою в образі верби. Особливо відчуваємо це в пісні «Ой вербиченько». Але головне призначення верби українці вбачали у її цілющій силі: «Де срібліє вербиця, там здорова водиця», — говорить народне прислів'я.  А яка гарна легенда про вербу…