Піон (казка Анни Саксе)

Півонія вже зібралася вийти заміж, коли померла її мати, залишивши шість душ дітей. Що робити, як бути? Любов тягнула до судженого Сімеона, але обіцянка, дана матері, і турбота про менших братів і сестри міцно тримали її в батьківській халупі. Невже Сімеон не зрозуміє цього?

- Потерпи год-другой, скоро сестра підросте і за меншими ходитиме, - сказав батько Півонії, і вона підкорилася. Але коли сестра підросла, у неї виявився вірний жених, і вона так плакала і благала Півонію не розбивати її щастя, що старша сестра погодилася ще декілька років почекати.

- Ці декілька років пролетять, як на крилах, а невблаганний час випробує нашу любов, - утішала Півонія Сімеона.

- Чекати, так чекати, - сказав Сімеон. Але його батько і мати були іншої думки і вигнали неодруженого сина з дому.

І пішов Сімеон поневірятися по білому світу, обіцяючи Півонії через два роки прислати поштового голуба за відповіддю.

Пройшов год-другой. Нарешті прилетів голуб з листом від Сімеона і білою іноземною квіткою в дзьобі.

- Спасибі, мій милий друг, - написала Півонія Сімеону, - Бачу, не забуваєш ти мене. І я ці роки не забувала тебе, але нам ще два роки чекати, доки підросте мій брат.

А коли брат підріс, йому видалася вигідна оказія піти в примаки, і він ніяк не міг упустити її.

І знову Півонія послала Сімеону звісточку, просячи почекати ще два роки. Коли пройшли і вони, Півонія все одно не могла залишити будинок, бо середня сестра і дня не хотіла чекати свого весілля.

- Я відправлюся за море шукати щастя, - писав Сімеон, - Напиши мені, що привезти тобі в подарунок.

- Привези мені квітку, щоб посадити в саду, - відповіла Півонія, бо не вірила, що Сімеону вдасться в заморських країнах розбагатіти, привезти звідти срібло і золото.

А роки летіли на крилах. Через два роки Сімеон знову впорався, коли вони, нарешті, одружаться. І Півонія знову веліла йому передати, що їм чекати ще два роки, бо братові, що підріс, захотілося побачити світло. А їй тепер залишилося тільки последыша виростити, і тоді вже вони з Сімеоном почнуть, нарешті, спільне життя.

Не могла ж Півонія передбачати, що зла хвороба зведе в могилу сестру, яка першою вийшла заміж, і та залишить трьох малолітніх сиріток? Кому їх няньчити, кому ходити за ними, якщо батько їх весь день в полі оре і сіє? І як Півонії не узяти їх під своє крильце, коли він погрожує відвести дітей в ліс і залишити на поживу вовкам?

Пройшов час трауру, і зять одружився на іншій, але нова дружина і чути не захотіла про чужих дітей. Вистачить у неї турбот і без них, коли свої діти підуть.

Невідомо, чи продовжували Півонія з Сімеоном вести рахунок рокам, що залишилися до їх весілля. Але коли сирітки підросли, Півонії довелося няньчити дітей молодших братів і сестер. Роки мчалися, точно жваві жеребці, робота зігнула Півонію, печаль і туга вибілили її волосся. І коли вона вже нікому не була потрібна, усі її вихованці забули дорогу до бідної халупи самотньої старенької. Спираючись на паличку, вона кожен ранок шкандибала до хвіртки і довго стояла перед нею і чекала голуба, щоб передати декілька слів, виведених невірною рукою, :

- Я чекаю тебе, мій милий!

Коли голуб відніс лист, Півонія почала готуватися до весілля. Наділа зшите ще в молодості вінчальні сукню і вінок мирта на голову і у такому вигляді цілі дні простоювала перед хвірткою.

Перехожі показували не її пальцем і усміхалися:

- Гляньте, з’їхала з глузду, напевно, стара.

А той, кого вона чекала усе життя, все не йшов. Не йшли і ті, кого вона виняньчила. Зате непрошена і небажана явилася кістлява з косою на плечі і поманила Півонію.

- Ех, кістлява, хіба не можеш ти почекати декілька років, як чекала я дня свого весілля? - почала Півонія умовляти Смерть.

- Мій вирок не можна ні відмінити, ні оскаржити. Для мене усі рівні - будь то жебрак або король. Прийде призначена година, я махну рукою, і всякий беззаперечно покоряється мені, - відповіла безжальна Смерть.

Чужі люди віднесли Півонію на кладовище, накидали над нею жовтий піщаний горбок. Коли вони пішли, до кладовища прибігла якась людина, по виду чужоземець, переліз через вал і знайшов свіжу могилу.

- Так от де ми зустрілися, моя Півонія,- сказав незнайомець, немов та, що покоїлася під піском, могла почути його, - А я так поспішав, перепливав на кораблях моря, перетинав на верблюдах пустелі, йшов по болотах, щоб швидше побачити тебе. Я привіз тобі квітку, на честь тебе назвав її Піоном, і запах у неї такий же солодко-гіркий, як наша любов.

І, нахилившись, Сімеон посадив на могилі привезений з далеких країн корінець.

Коли родичі Півонії почули про красиву, небачену в цих краях квітку, що росте на її могилі, вони поспішили на кладовищі, вирили собі по корінцю і посадили його у своїх садах, сказавши:

- Буде у нас пам'ять про стару Півонію.