Причини молочниці. Причини кандидозу
17 декабря 2018

Виділяють такі причини молочниці, на россійській мові молочница, і чинники, що призводять до кандидозної інфекції:

1. Тривале застосування антибіотиків широкого спектра дії.

 

При призначенні антибіотиків широкого спектра дії необхідно враховувати, що вони пригнічують не лише патогенні бактерії, але і лактобацили, що знаходяться в піхвы , які є фізіологічними антагоністами дріжджоподібних грибів (лактобацили пригнічують прикріплення Candida до клітин епітелію та їх розмноження). В результаті рН піхвового вмісту збільшується (зсувається в лужну сторону), процес самоочищення піхви порушується. Крім того, Candida мають здатність використовувати антибіотики як джерела живлення. При цьому створюються сприятливі умови для активного розмноження Candida в статевих органах жінки.
 

2. Носіння білизни з синтетичних тканин.

 

Розвитку кандидозного вульвовагініту (вагінальний кандидоз) сприяє носіння білизни з синтетичних тканин, щільно облягає тіло, в результаті чого створюється мікроклімат з підвищеною вологістю і температурою. Це веде до виникнення умов для розвитку місцевої мікрофлори, в тому числі і кишкової, де серед грибів Candida albicans становить понад 95%. Кількість Candida albicans збільшується в умовах підвищеної вологості (пітливості). Тому носіння тісного синтетичного нижньої білизни, підмивання душем під напором, використання спреїв привертають до колонізації Candida.
 

3. Вагітність, клімактеричний період і прийом протизаплідних засобів,

 

Пыдвищений рівень естрогенів сприяє інфікуванню Сandida albicans. У здорових жінок цей гриб виявляють на слизовій оболонці піхви у 12% випадків, а в останній третині вагітності - у 30 - 85%. Це обумовлено змінами гормонального балансу під час вагітності. Контрацептиви призводять до зниження рН слизової оболонки піхви, накопичення в епітелії глікогену, молочної і оцтової кислот, підвищують рівень глюкози, що створює сприятливі умови для розвитку дріжджоподібних грибів. Кількість Сandida albicans збільшується в піхві під час менструацій.
 

4. Дисбактеріоз

 

 Якісні і кількісні зміни у видовому складі мікробних асоціацій нормальної мікрофлори шкіри і слизових оболонок людини, що розвиваються внаслідок нераціональної антибіотикотерапії, гіповітамінозів, захворювань органів шлунково-кишкового тракту і т.п.
 

5. Порушення харчування

 

Гіповітаміноз, дефіцит заліза (при хронічному генералізованому кандидозі шкіри і слизових оболонок).
 

6. Ендокринні захворювання:

 

Цукровий діабет, хвороба Іценко - Кушинга, хвороби щитовидної залози, гіпокортицизм, гіпопаратиреоз, ожиріння.
 

7. Первинні імунодефіцитні стани.

 

Кандидозний інфекція часто спостерігається у хворих з вродженою недостатністю Т-клітинного імунітету.
 

8. Вторинні імунодефіцитні стани.

 

В останні роки набувають все більшого значення. Кандидоз може розвиватися на тлі важких загальних захворювань організму: злоякісних пухлин, лімфопроліферативних захворювань (лейкозів, лімфом, лімфогранулематозу), синдрому Дауна, ентеропатічеським акродерматіта, СНІДу. Ятрогенні впливу: тривале застосування глюкокортикостероїдні гормонів, антибіотиків широкого спектра дії, хіміотерапевтичних засобів, що використовуються в онкологічній практиці, імуносупресантів; радіо-і рентгенотерапія.
 

9. Хронічні інтоксикації

 

Алкоголізм, наркоманія, прийом деяких медикаментів (метронідазол, транквілізатори, фенілбутазон, колхіцин).
 

10. Механічні ушкодження шкіри і слизових оболонок:

 

ерозії, опіки, пошкодження шкіри при манікюрі, травми слизової оболонки порожнини рота зубними протезами, каріозними зубами, альвеолярна піорея, носіння нераціональної взуття, одягу і т. п.
 

11. Підвищена вологість і температура навколишнього середовища:

 

пітливість шкіри, особливо в складках тіла, проживання в умовах жаркого, вологого клімату, постійне змочування рук при виконанні домашньої роботи, особливо при одночасному забрудненні шкіри дріжджами, наприклад, при чищенні овочів, в консервному і кондитерському виробництві і т. п.; нераціональний догляд за грудними дітьми під час сповивання і годування, перегрівання дитини, застосування компресів («пелюшковий», «компресний» кандидози).
 

12. Ранній дитячий і старечий вік.

 

Новонароджені діти дуже чутливі і сприйнятливі до інфікування Сandida albicans. Причинами первинного інфікування новонароджених є кандидозний вульвовагініт і кандідоносітельство у породіль, ускладнення вагітності (соматичні захворювання, ендокринопатії), лікування вагітних жінок антибіотиками, глюкокортикостероїдними гормонами, ускладнення пологової діяльності (раннє відходження навколоплідних вод), а також пізніше прикладання дітей до грудей матері - на 2 - 3-й день життя. Вказують на можливість внутрішньоутробного зараження плоду через навколоплідні води, а також через кровоносну і лімфатичну системи, при проникненні грибів в плаценту [Зверьева Ф. А., 1994]. Розвитку кандидозу у новонароджених сприяє штучне вигодовування та диспепсія. Літній вік також є фактором до розвитку кандидозної інфекції; у людей похилого віку навіть на тлі повного здоров'я нерідко виділяють з шкіри Сandida albicans.

Кандидози різних органів можуть виникнути або внаслідок екзогенного зараження за рахунок попадання грибів роду Candida в організм людини із зовнішнього середовища, або внаслідок активації ендогенної власної кандидозної інфекції, джерелом якої у більшості хворих є кишечник або слизова оболонка порожнини рота. Але незалежно від особливостей зараження необхідною умовою виникнення кандидозу у всіх випадках є наявність певних чинників, що сприяють порушенню нормальної фізіологічної захисної функції шкіри або знижують загальну реактивність організму, і перш за все хвороб, що призводять до розвитку імунодефіциту.
Джерелом екзогенного зараження грибами роду Candida є хвора або здорова людина, у якого в мікрофлорі шкіри, слизових оболонок та інших органів є дріжджоподібні гриби відповідної паразитарної активності.
Екзогенне зараження може відбуватися шляхом безпосереднього контакту здорової людини з хворим або носієм (поцілунки, рукостискання, статевий контакт і т. п.), або опосередковано, через предмети, повітря і воду. Найбільшу небезпеку для зараження є хворі з гострими, свіжими формами кандидозів слизових оболонок і шкіри.
Від хворої людини і здорового носія гриби роду Candida потрапляють на різні предмети зовнішнього оточення, особливо на різні продукти харчування, овочі, фрукти. Вони були виявлені на іграшках, ріжках для пиття, олівцях, банної начиння. Дріжджоподібні гриби постійно виявляються в повітрі приміщень, де перебувають хворі і носії відповідних грибів.
Заражені патогенними грибами роду Candida продукти харчування можуть сприяти поширенню кандидоносійства, а при відповідних умовах служать передумовою до розвитку кандидозних уражень органів шлунково-кишкового тракту.
 

Професійні фактори

 

Екзогенному зараження грибами Candida сприяють професійні фактори; найчастіше це спостерігається у медичних працівників: лікарів-стоматологів, гінекологів і особливо медичних сестер, які мають безпосередній і тривалий контакт з антибіотиками, кортикостероїдними гормонами, цитостатиками. Проводячи медичні маніпуляції і обслуговуючи хворих, серед яких можуть знаходитися кандідоносітелей, медичні працівники при наявності зазначених вище факторів піддаються високому ступені ризику безпосереднього зараження. Підвищена захворюваність кандидозами відзначена у працівників кондитерських, консервних, плодоовочевих виробництв, м'ясокомбінатів, лазень, пралень, цехів з виробництва антибіотиків та інших біологічних препаратів. Кандидози нерідко зустрічаються у домашніх господарок, часто змочуються руки при обробці овочів, фруктів, пранні білизни і т. п.
 

Зараження новонароджених

 

Надзвичайно важливим розділом епідеміології кандидозної інфекції є можливість зараження і наступного важкого перебігу хвороби у новонароджених дітей. Високий ризик зараження у цих дітей пояснюється в основному двома обставинами: по-перше, частотою сечостатевого кандидозу та кандидоносійства у жінок дітородного віку і, по-друге, недостатньо розвиненими у новонароджених механізмами захисту організму від кандидозної інфекції.
Джерелом зараження новонароджених можуть бути мати, обслуговуючий персонал та предмети догляду за дітьми.
Численними дослідженнями встановлено, що у вагітних жінок кількість і патогенність грибів роду Candida, виділених із статевих органів, в період вагітності різко зростає. Кандидозні поразки у вагітних жінок відрізняються торпидностью і резистентністю до проведеної терапії, часто рецидивують. Кандидозний інфекція у них не обмежується тільки статевими органами. Гриби роду Candida висіваються з прямої кишки і стерильно взятої сечі.
Інфікування дитини матір'ю може відбуватися як внутрішньоутробно, так і при проходженні плода через родові шляхи. Внутрішньоутробне зараження може приводити до викиднів, передчасних пологів, внутрішньоутробної загибелі плода, що у хворих кандидозом статевих органів жінок спостерігається значно частіше, ніж у здорових. У тих випадках, коли плід заражається при проходженні через родові шляхи матері, у нього можливий розвиток різних кандидозних уражень (молочниці, кандидозу складок, генералізованих уражень шкіри та внутрішніх органів). За даними А. А. Антоньєва і співавт. (1985), у новонароджених, матері яких страждають кандидозної інфекцією, молочниця розвивається в 20 разів частіше, ніж у дітей, народжених здоровими жінками. Кандидозом частіше хворіють недоношені або Переношені діти, народжені в патологічних пологах, з аспірацією навколоплідних вод.
Дріжджоподібні гриби постійно виявляються в повітрі палат для новонароджених, на шкірі матерів, обслуговуючого персоналу і предметах догляду за дітьми, причому виявляються ті ж самі мікроорганізми, які відзначаються у дітей. Цей факт, на думку П. Н. Кашкина (1958), свідчить про важливе значення прямої передачі інфекції внаслідок контакту дитини з матір'ю, обслуговуючим персоналом і предметами догляду.
 

"Подружня молочниця"

 

Екзогенне зараження грибами роду Candida може відбуватися при статевих контактах. Виникнення урогенітального кандидозу у чоловіків після статевого контакту з жінками, що страждають кандидозним вульвовагінітом, відомо давно і описується в літературі як «подружня молочниця». В даний час урогенітальний кандидоз абсолютно справедливо віднесено до групи захворювань, що передаються статевим шляхом.
 

Супутні захворювання

 

Дуже часто супутніми молочниці захворюваннями є захворювання, що передаються статевим шляхом - уреаплазмоз, хломідіоз, трихомоніаз та інші. Мікрофлора статевих органів при цьому змінюється, гриби кандида активізуються і розвивається кандидоз. Тому при виявленні грибів кандида необхідна перевірка і на хламідіоз, трихомоніаз, цитомегаловірус, уреаплазмоз, гарднерели. Тому як при наявності цих захворювань, але лікуванні тільки молочниці, лікування буде неефективним.

Виникнення кандидозів, обумовлених активацією ендогенних дріжджоподібних грибів, вже присутніх в мікробних асоціаціях до того здорових носіїв, в останні роки набуває все більшого значення. Це обумовлено різноманіттям шкідливих факторів і причин, що сприяють зниженню як імунних, так і неімунних механізмів захисту організму.


Всі статті